Počet zobrazení stránky

pátek 1. ledna 2016

NovoročníNovoroční

První leden by mohl být takovým obyčejným dnem, třeba jako první únor či první červen. Ale není, protože jedno období formálně ukončuje a druhé naopak začíná. Nikdy nevíme, jestli je to tak dobře, navzdory tomu tento den má v sobě něco výjimečného. Dáváme si totiž různá předsevzetí, která bychom si mohli dát klidně i prvního února či června. Ale činíme tak jenom v lednu a basta!

Nejsem velkým příznivcem novoročních předsevzetí, občas si nějaké udělím, ale až dodneška jsem všechna předsevzetí považoval za ryze soukromou záležitost a nezveřejňoval jsem je. Dnes činím výjimku a všechno vám na sebe prozradím. Moje předsevzetí ale nebudou toho typu, že si budu čistit zuby minimálně pět minut, nebo že zhubnu – i když ani jedno ani druhé by mi určitě neublížilo. Moje předsevzetí k novému roku mají trochu širší dopad. Alespoň některá z nich. Tady jsou:


1. Budu pokračovat v dobrých věcech, které dělám už dávno. Nepřestanu kompostovat listí,
pěstovat rajčata a brambory a propagovat domácí pěstitelství.

2. Budu hýčkat svůj rýč, protože když jsem ho v roce 1998 kupoval, dostal jsem na něj záruku 10 let a můj rýč stále ryje jako nový. Ale nový – stejně tak dobrý, se už nedá sehnat.

3. Budu si hýčkat svůj mobilní telefon. Není chytrý, má starodávná tlačítka, ale nepípá na mě
každou chvíli s nějakou aplikací, která mi oznamuje, že si mám skočit na záchod nebo naopak
udržovat pitný režim.

4. Budu zakládat zahrady, které budou alespoň trochu náročné na údržbu. Mám vyzkoušeno, že každý, kdo se alespoň část života hrabe v hlíně, stříhá lodyhy trav, zalévá zeleninu a
protrhává plevel, tak nemá na lumpárny a podvody ani čas, ani sílu a dokonce ani motivaci.

5. Domluvil jsem s několika sousedy a kamarády, že zboží i služby budeme nakupovat zejména v blízkosti našeho bydliště a to pokud možno od lidí, kteří rovněž bydlí v okolí mého bydliště. Nebudu si přitom vybírat toho, kdo bude nejlevnější, ale toho, kdo pro mě bude pracovat odpovědně a smysluplně. Pokud to takto bude fungovat, a ono určitě bude, rychle dojde k tomu, že kruh služeb se uzavře a své peníze tak brzo dostanu zpátky, abych mohl odpovědně a smysluplně provést službu někomu jinému.

6. Budu ignorovat automatické pokladny, které se objevují v některých supermarketech.
Nezjednodušují mi život, přitom plíživým způsobem omezují zaměstnanost. Chci si při placení zažertovat s paní pokladní, nebo ji jenom slušně říct, že samolepky nesbírám. Hlavně ale nechci, aby zůstala bez práce, protože bych musel ještě více pracovat, abych zvládal ještě více odevzdávat na daních. Proto jsem dospěl k názoru, že automatické pokladny a podobné tzv. vymoženosti mi už v blízké budoucnosti velmi zkomplikují moji životní situaci.

7. Pokud z našeho hlavního města dorazí do mého města vynález inteligentních popelnic, které mají internetové připojení, aby se sami mohly na skládce hlásit, že jsou plné, budu je
ignorovat ze stejného důvodu jako automatické pokladny.

8. Budu důsledně promýšlet každý můj krok, abych neřezal větev, na které sedím. Pokud uvidím souseda, který řeže svoji větev, budu ho včas varovat.

9. Budu naslouchat odkazům mých předků, kteří s tzv. selským rozumem dokázali vést
hodnotný a slušný život.

10. To nejdůležitější jsem si nechal na konec – budu hýčkat svoji rodinu a dělat všechno pro to, aby naše rodinné vazby byli co nejsilnější, pevné a postavené na vzájemné důvěře a respektu vůči všem generacím.    A co vy?   Jaká jsou vaše předsevzetí?
 

9 komentářů:

 1. To je nádherný předsevzetí,mnohého se budu držet,i když jak píšete,držet dietu by nejen mně taky prospělo.
  K tomu jen přidám: celej národ,lidi,kteří se opravdu cítí Čechy, by měli ignorovat vše,co česky vyřčené,či napsané není. Media mě přímo uráží,znevažují českou řeč.Čeština upadá,jazykovědci sice vymýšlí stopadesát nových pravidel,ale k ničemu,když všude vládne nějak vyslovená angličtina,stupidně vytvářená slova a pro urychlení vyjádření jakési zkratky. Děti neumí už logicky myslet,počítat a už ani rodnou řeč. Ve svých 60-ti letech nechápu,že někdo může ignorovat i po tisíciletí uznané dějiny a sto let uznávané básníky,kteří mají ve svých básních hodně pravdy ze života nás prostých lidí. Myslím,že nepotřebujeme mít 99,9% "převysokoškoláků",protože za mých let jich bylo 20%,ale uměli a šikovné české ruce byly ve světě lemplů prioritou. Já se omlouvám,už taky něco nepíšu spisovně,gramaticky správně,ale někdy i věk udělá své.A taky už se víc v řeči přikláním k lidovým výrazům a Morava taky má svoje.
  Přeju Vám hodně pevné vůle,ale především zdraví po celý rok. Alča

  OdpovědětVymazat
 2. Dúfam, že sa predsavzatia stanú každodennou skutočnosťou, nielen v Vás, ale i u ostatných. Dávnejšie som dospela k rovnakým myšlienkam, ešte nikdy som neplatila pri samoobslužnej pokladni, i keď musím počkať v rade. Presne z toho dôvodu, ktorý je napísaný.
  Nech sa darí!
  L

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím, souhlasím a připojuji se. Jsem Češka, jsem na to hrdá, také podporuji farmáře z blízkého okolí - vyplatí se to, snažím se kupovat české výrobky (ať nám peníze zůstanou doma), i sbírky co podporují potřebné u nás doma (např. Dobří andělé, DEBRA, Centrum Paraple apod.) a samozřejmě nezapomínat na zvířátka. A také slušnost, pokoru
  a zdravý rozum. A nehrbit zbytečně záda. A hodně lásky dávat i dostávat.

  OdpovědětVymazat
 4. teda nikdy som si nedávala žiadne novoročné predsavzatia, ale nechám sa inšpirovať:

  1.budu pokračovat v dobrých věcech starých a vymýšľať nové ;-)
  2.budu hýčkat svoju sekeru, aj keď je už staručká a naštrbená, bo ma už roky verne sprevádza a je po tatíčkovi, a vôbec ;-)taká sa už nedá kúpiť.....
  3.budu si hýčkat svůj mobilní telefon - bo je fajn a ľahučký
  4.budu sa starať o naše tri zahrady, a dám do poriadku vinič
  5.budu důsledně promýšlet každý můj krok, abych neřezal větev, na které sedím. pokud uvidím souseda, který řeže svoji větev, budu ho včas varovat.- a hlavne kvôli starostlivosti o susedské vetvy nebudem zabúdať na tú svoju ;-)
  6.nájdem si čas aj na spánok
  7.budem pozývať svoju svorku častejšie na placky ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezká předsevzetí. Všichni nade mnou píší předsevzetí, se kterými souhlasím a nechci se opakovat, jenom ještě jedno navíc:
  Budu se ještě víc usmívat na lidi kolem sebe, protože jsem si všimla, že jim to zlepší náladu a taky se usmějí.

  OdpovědětVymazat
 6. Milá děvčata, děkuji vám za vaše krásné komentáře. Jsem vděčný za to, s jakou vážností jste přistoupili k tomuto textu. A potěšilo mě, že přidáváte i svoje předsevzetí.
  Pobavila mě třeba SV svým posledním předsevzetím - já četl původně "svoju svokru". Říkám si, jak je to milé. A ono je to svorka - což je ovšem také milé. V tomto případě je hezký ten jazyk, jak změna jediného písemka, vlastně písmenka, může totálně obrátit smysl sdělení. Takže všem třikrát hurá a ahoj či nashledanou při dalším příspěvku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. moja svokra patrí samozrejme taky do svorky a je, btw, naozaj wellmi milá ;-)

   Vymazat
 7. Quantum Binary Signals

  Professional trading signals delivered to your cell phone daily.

  Follow our trades NOW and make up to 270% a day.

  OdpovědětVymazat