Počet zobrazení stránky

úterý 6. listopadu 2018

Platan 'Alphens Globe' - jaký vlastně je?

Bylo to myslím roku 2003 nebo 2004, když se na našem zahradnickém trhu objevila nová odrůda platanu. Zajásali mnozí zahradníci a hned po nich majitelé zahrad i správci veřejného prostoru, neboť už samotné jméno odrůdy přinášelo trochu očekávaného optimismu. 'Alphens Globe' - takové jméno stálo na jmenovce této novinky. Kde se vzal Alphens, to nevím, ale význam slova Globe je jasný - je to koule. Až se usmívám nad možným doslovním překladem toho jména. V každém případě se ale dalo od rostliny čekat, že jeho koruna bude kulatá. Tento strom jsem vysadil na naši zahradu na podzim roku 2004, ve velikosti 12-14 cm - a byl to patrně jeden z prvních kusů, které byly v Čechách k dispozici. O necelých 5 let později -  z jara 2009 jsem sázel alej asi 20 kusů v parku Stromovka v Českých Budějovicích. Na obou lokalitách dostaly platany prostor k volnému růstu. U nás byl akorát lehce prořezán, ale nebyl ani tvarovaný, ani zakracovaný. Docela dlouhé zkušenosti s tímto kultivarem mi dávají sebevědomí, abych ho mohl trochu hodnotit. Vlastní zkušenosti s tímto stromem jsou dost odlišné s informacemi, které jsou běžně na webu dostupné.
Abyste tomu rozuměli, nekritizuji původní informace o stromu. Jenom se snažím napravit je na správnou míru. To, že je název zavádějící, se občas přihodí. Ve dnešní rychlé době si žádný
školkař ani šlechtitel nemůže dovolit dát si 30-40 let na vyzkoušení, jak strom bude vlastně vypadat. Musí postačit pár roků a šup, hned dostane své jméno, pak se začne množit, aby byl na trhu dříve, než se objeví nějaký jiný, lehce podobný a pořádně konkurenční. To, jak se strom bude vyvýjet později se dá někdy jenom odhadnout, někdy to lze vytušit, ale nikdy není žádná jistota, že to tak opravdu bude.
V případě platanu 'Alphens Globe' je třeba říct, že odhad kulovité koruny nevyšel, stejně jako nevyšel odhad výšky 3-5 m. Pro objektivitu dodávám, že v jedné knížce se o něm píše, že se odhaduje růst do výšky 8-10 m.
Zde je na obrázku náš platan 14 let po výsadbě.
Tady je ještě pohled na celý strom - tento náš kus se nefotí zrovna snadno. Odhadujeme jeho aktuální výšku po 14 letech od výsadby někde v rozmezí mezi 8-8,5 m. A stále roste. Od původního platanu se ale liší. Má trochu jiné listy. Dlouhou dobu netvoří terminál a roste do kulata celkem přirozeně. zajímavý pohled je na stromy této odrůdy, které jsou vysazeny na autobusovém nádraží ve městě Revúca na Slovensku.
Podle vzhledu a hustoty stromů soudím, že několikrát za život byly stříhané - jsou velmi husté a kompaktní. Ale když se pozorně zadíváte do koruny, uvidíte že původně kulovitá koruna se začíná protahovat a terminál postupně vzniká. Možná by bylo přípustné říct, že terminálů může být někdy i více.
Na snímku nahoře i pod tímto textem jsou platany z budějovického parku Stromovka sázené v dubnu 2009.  Postava v černé bundě je dospělý  muž - jen pro srovnání velikostí. Na snímku níže je, jak místo vypadalo v roce 2009 po výsadbě.
Shrnutí na závěr. Platanus acerifolia 'Alphens Globe' není strom kulovitého tvaru. Možná je Alfonzův, ale není kulatý. Také není zakrslý v pravém významu toho slova. Je ale rozhodně kompaktnější, než bývají běžné platany. Také roste pomaleji a téměř určitě nedoroste do stejných rozměrů. Kam ale doroste, s určitostí říct neumíme. Za sebe ale můžu říct, že 'Alphens Globe' je nádherný, životaschopný strom, který je stejně ozdobný, jako běžný platan.
Dodává se naroubovaný na běžném platanu, takže jeho kůra dřevinu zdobí barevnou proměnlivostí po celý rok. Proto platany miluji - v zimě máme dostatek prostoru obdivovat jeho kůru, hustá koruna plná zelených listů výborně funguje jako prachový filtr i jako klimatizační jednotka. Vytváří totiž hustý, vlhkem oplývající stín.
Mrzí mě, že mi o pár dnů uteklo jeho hezké podzimní vybarvení. Přísáhám ale, že i na podzim je krásný. Vzhledem k charakteru růstu se nebojím sázet ho i na menší soukromé zahrady. Myslím si, že na zahrady některých typů se velmi hodí. Mám ho proto rád.

2 komentáře:

  1. Poprve jsem viděla platany ve Španělsku, mají jich tam spousty, jsou krásné.

    OdpovědětVymazat
  2. Pavle, tento kultivar platanu v zahradě mám (zatím mladý, možný 3 - 4letý) a při jeho nákupu jsem sama "ujela" na těch běžně dostupných informacích o jeho velikosti. Byl si první, kdo mě díky svým osobním zkušenostem vyvedl z omylu o jeho "zakrslosti" :-) Strom budu asi muset díky tomu časem začít stříhat, nicméně je velmi krásný a jsem ráda, že jej ve své zahradě mám. Díky za tento příspěvek a mnoho fotek, díky kterým si člověk může udělat reálnější pohled na věc. Hezké podzimní dny.

    OdpovědětVymazat