Počet zobrazení stránky

pátek 18. března 2016

Jak řezat hortenzii latnatou?Zvláštní kapitolu péče o hortenzii latnatou tvoří řez větví. Díky různým možnostem řezu je tato hortenzie jedna z mála rostlin, o kterých můžeme  s jenom malou nadsázkou říct, že budou přesně tak vysoké, jak si budeme přát. 

Obvykle se totiž udává, že v předjaří rostlinu seřízneme poměrně nízko nad zemí, zhruba ve výšce kolem 25 cm. 

Toto řešení je snadné i pro začínajícího pěstitele, nelze jim nic zkazit. V létě se takto seříznutá hortenzie pyšní menším množství soukvětí, která jsou přibližně stejně velká a hlavně ve stejné výšce. Potom v létě vypadají asi takto:


Hortenzii latnatou za určitých okolností nemusíme řezat vůbec – když se to z jakýchkoliv důvodů nehodí, nebo nestihne. Za následek to má velké množství soukvětí, která jsou ale mnohem drobnější. Toto řešení je pro některé majitele zahrad velmi přínosné, neboť je pohodlné a nevyžaduje žádnou aktivitu. 
Mezi oběma způsoby řezu stojí ještě jeden, který osobně považuji za velmi atraktivní. Uplatní se zejména u starších keřů, které už stihly vytvořit dostatek větví. Vybereme několik nejsilnějších výhonů, které se nacházejí uprostřed rostliny a ty se zkrátí na výšku kolem jednoho metru nad zemí. Směrem ke kraji vybereme další silné výhony, které se seříznou asi 50 cm nad zemí. Výhony na samotném okraji keře se zkrátí zcela dramaticky, asi na výšku kolem 10 cm od země. Všechny tenoučké výhony, kterých bývá na rostlině mnoho, se odstraní absolutně. Tento způsob řezu vede k tomu, že v době květu má hortenzie 150 – 170 cm a kvete po celém obvodu keře. Výška řezu jednotlivých větví se musí přizpůsobit odrůdě, u zakrslejších kultivarů postupujeme obdobně, ale řežeme níže, než u odrůd bujnějších. Hortenzie tvarovaná tímto způsobem kveta a vypadá asi takto:
Ještě existuje další možnost - je ale vhodná jenom pro větší plochu. Hortenzii latnatou lze tvarovat i jako živý plot. Potom vypadá takto:


3 komentáře:

  1. Díky moc za radu...můžete prosím poradit, jak a kdy stříhat hortenzii klasickou? poradili mi všechno na 30 cm...děkuji

    OdpovědětVymazat
  2. Ten živý plot je nádherný!

    OdpovědětVymazat